Často se nás teď ptáte "a má ta kšiltovka nějaký UV filtr?" a my vám odpovídáme: "Nějaký určitě ano :-)" Každá látka má nějaký UV filtr. UV filtr není totiž nic jiného, než schopnost snižovat množství pronikajícího záření v UV oblasti, dopadajícímu k nám ze Slunce. Každá látka to záření částečně odrazí, částečně pohltí, částečně propustí a ta otázka tedy nezní zda, ale kolik.
Dodejme ještě, že samotná UV ochrana poskytovaná textilem není dána žádnou povrchovou úpravou, která by se mohla smýt. Ta samotná ochrana je čistě mechanická a je dána strukturou materiálu, jeho hustotou, pórovitostí a také barvou. Pro úplnost dodejme, že se provádějí četné výzkumy jak zvýšit UV ochranu i běžných materiálů jako je bavlna, přidáváním UV absorbérů přímo do vláken a je tak možné že se brzy dočkáme novinek, nebo rovnou nových standardů v této oblasti. V tuto chvíli ale pracujeme s předpokladem, že UV ochrana textilií je dána jejich strukturou.
Někteří výrobci si nechávají udělat testy v laboratoři, kdy materiál prosvítí a tím se zjistí, kolik toho záření se podařilo zastavit, zabránit jeho proniknutí. Těch testů a metodik existuje několik, jsou různě drahé a taky různě vhodné. V nejjednodušším případě se postupuje podle normy, kdy se látka v novém stavu, nepraná a nenatažená prosvítí, zapíše se zjištěný stav a je hotovo. Výrobce si dá na štítek symbol UV, všichni jsou spokojení.
Jenže výsledek testu v novém stavu nevypovídá nic jiného, než jaký byl výsledek testu v novém stavu. Nevypovídá nic o tom, jak se látka chová, když se natáhne, když se namočí a když se opere. Spotřebitelský test provedený v roce 2023 v Belgii odhalil, že z 8 certifikovaných UV triček v novém stavu všechny poskytovaly ochranu UV 40, ovšem pouze dokud byla nová. Jakmile byla látka podrobena opotřebování (navlhčena, napnuta, trochu otřena jako při běžném nošení), tři z osmi triček zcela selhala a po 5–10 vypráních a sušeních ztratila dokonce veškeré ochranné vlastnosti. (Test dětských triček s ochranným faktorem | spotrebitele.dtest.cz) Tento test doporučujeme prostudovat před tím, než se u moře spolehnete na UV triko jako jediný ochranný prostředek před sluníčkem.
V tom lepším případě že textilie testují pomocí metody UV STANDARD 801, která kromě nového stavu testuje i praný, mokrý a obrušovaný stav a dává tak lepší představu o ochraně při běžném používání. Doporučujeme hledat UV oblečení právě s tímto standardem (vzhledem k ceně testu se tím výrobce rád pochlubí).
Jak s těmito informacemi tedy naložit? Namísto čísel a líbivých štítků nezapomínejte na svůj rozum a intuici. Kloboučky a kšiltovky nejsou ochranný zdravotní prostředek. Stíní, poskytují pohodlí v létě, ulevují očím, odráží paprsky, které rozpalují pokožku hlavy. Důležité je, aby byly z příjemného materiálu, aby seděly a aby si je to dítě nechalo na hlavě co možná nejdelší dobu. Ale nespoléhejte na to, že v červenci v poledne dáte dítě na 2 hodiny na písek, protože na kšiltovce psali, že může :-).
Pokud zvolíte čepici, která má dostatečně velký kšilt, u menších dětí ideálně i ochranu krku, je z příjemného materiálu, nešustí, nepotí se v ní hlava, zvyšujete šanci, že si na ni dítě dobře zvykne, bude ji nosit a to je za nás osobně důležitější, než plavková kšiltovka, věčně zahozená kvůli nepohodlí.
Naši nabídku letních kšiltovek a kloboučků neustále upravujeme na základě zpětné vazby našich zákazníků, abychom si byli jistí, že nabízíme to nejlepší. Ne to nejdražší, ani to se zajímavými štítky a symboly, ale opravdu kvalitní a propracované produkty.
- z přírodních materiálů, ve kterých se hlavičky nepotí
- s funkčními prvky aneb kšilt ani plachetka nejsou na ozdobu
- stálobarevné, které se můžou prát a nevyšisují po prvním měsíci
- pohodlné pro děti, bez šustících nebo neprodyšných prvků.
Tohle je výběr, za kterým stojí stovky spokojených maminek: Letní kšiltovky a kloboučky - Minimol